Nariai
Šakinė profsąjunga
LAMPSS atstovauja aukštųjų mokyklų profesines sąjungas. Gina jų ir jų darbuotojų interesus valstybiniu ir regioniniu lygmeniu.
Naujienos
Aktualijos
Aktualūs teisės aktai, nutarimai ir pranešimai apie įvykius vykstančius aukštajame moksle.
Veikla
Pasiekimai ir įvykiai
Atlikti darbai, vieši pasiekimai, svarbūs įvykiai, pakeitę situaciją aukštajame moksle.
Komentaras
Nuomonė ir pozicija
Specialistų komentarai, reikšmingos įžvalgos ir patirtys orientuotos į darbo sąlygų ir kokybės gerinimą aukštajame moksle.

LAMPSS atstovai susitiko su LR Prezidentės patarėja Švietimo, mokslo, kultūros klausimais V. Būdiene.

  • Atnaujinta: 2013 sausio 30, Trečiadienis 17:48

Lietuvos Aukštųjų Mokyklų Profesinių Sąjungų Susivienijimo (LAMPSS) atstovai susitiko su LR Prezidentės patarėja Švietimo, mokslo, kultūros klausimais V. Būdiene.

 

Lietuvos Aukštųjų Mokyklų Profesinių Sąjungų Susivienijimo (LAMPSS) Tarybos pirmininke doc. A.Lapinskiene (KU), nariais:doc. G. Kmitiene (VPU), doc. V. Kubiliumi (KTU), lekt. V. Skėruviene (KK), doc. A. Stimbiriu (LVA) 2010 m. balandžio. 9 d. 11 val. LR prezidentūroje susitiko LR Prezidentės vyriausiąja Švietimo, mokslo, kultūros ir nevyriausybinių organizacijų grupės patarėja V. Būdiene. Susitikimo metu buvo svarstomi šie klausimai:

1. Blogėjanti dėstytojų ir mokslininkų socialinė ir ekonominė padėtis Lietuvos aukštosiose mokyklose bei mokslo institutuose;

2. Studijų reforma ir jos pasekmės Lietuvai;

3. Socialinio dialogo ir socialinės partnerystės principų ignoravimas bei iš to išplaukiančios pasekmės Lietuvos mokslui ir studijoms.

Pirmuoju klausimu buvo konstatuota, kad priėmus Mokslo ir studijų įstatymą, pablogėjo dėstytojų ir mokslininkų socialinė ir ekonominė padėtis. Kadangi aukštajame moksle pradėjo veikti rinkos ekonomikos dėsniai, daugelis universitetų ir kolegijų sumažino dėstytojų skaičių, o likusiems padidino darbo krūvius. LAMPSS atstovai pareiškė, kad esant tokiam dėstytojų užimtumui kalbos apie studijų kokybės ir mokslo pagerėjimą šiose institucijose yra tik tuščios šnekos, nes nėra sudarytos realios prielaidos tam atsirasti.

Prezidentės patarėja sutiko su profsąjungos atstovų išsakyta mintimi, kad dabartinio Mokslo ir studijų įstatymo, kuris galimai yra antikonstitucinis ir nesudaro sąlygų kokybiškoms studijoms ir mokslui Lietuvoje atsirasti, priėmimas parodė, kad vieningos akademinės bendruomenės Lietuvos aukštosiose mokyklose nėra. Akademinė bendruomenė prisimenama tik tada, kai tai naudinga politikams ar vykdomajai valdžiai. Iš esmės Lietuvos akademinė bendruomenė buvo sunaikinta sovietmečiu ir ji nesusikūrė Nepriklausomybės laikotarpiu. Dažnas mokslininkas ar dėstytojas dirba ar daro mokslinius tyrimus pavieniui, jis nesigilina į priimtus bloginančius jo socialinę padėtį bei visą mokslo ir studijų kokybę, sprendimus. Mokslo ir studijų institucijose nėra sukurta tinkama socialinė aplinka; akademinėje aplinkoje klesti pataikavimas, prisitaikymas, pasigendama mokslininkų ar dėstytojų pilietinio aktyvumo, kritiško pasisakymo vienu ar kitu visuomenei svarbiu klausimu. Žymūs ir kompetentingi savo srityje mokslininkai, kurie pasisako politinei sistemai neparankiais klausimais, tiesiog yra ignoruojami.

V. Būdiene pabrėžė, kad nesant stipriai akademinei bendruomenei netgi piktnaudžiaujama. Anot jos, yra tokių universitetų, kurie šiais mokslo metais gavo pakankamai studentų krepšelių ar priėmė studijuoti daug už mokslą mokančių asmenų, tačiau algos dėstytojams ar mokslą aptarnaujančiam personalui nepadidėjo, bet buvo padidintos administracijos atstovams.

LAMPSS pabrėžė, kad šiuo atveju profesinių sąjungų stiprinimas (kaip tai daroma stiprinant bendruomenes) ir jų įtakos didinimas būtų stiprus veiksnys demokratijos atsiradimui, pilietinės visuomenės kūrimui bei mokslo ir studijų įstatymdavystės stiprinimui, Lietuvoje. V. Būdienė pritarė šiai minčiai ir pažadėjo Prezidentei perduoti šią LAMPSS poziciją.

Socialinis dialogas demokratijos pagrindas ir yra visapusiškai skatinamas Europos Sąjungos šalyse. Tuo tarpu Lietuvos politikai, valdžios atstovai jį tiesiog ignoruoja. Dėl šios priežasties, nederinti su socialiniais partneriais valdžios institucijų priimti sprendimai būna nelogiški, sukelia visuomenėje socialinę įtampą ir pasipiktinimą. Kaip pavyzdys buvo paminėtas 2009 m. spalio 12 d. Lietuvos mokslo tarybos (LMT) nutarimas, kuris nustato kvalifikacinius reikalavimus Mokslo institucijų darbuotojams. Anot LAMPSS šis LMT sprendimas prieštarauja Lygių galimybių įstatymui, LR Konstitucijai ir 2007 m. gegužės 5 d. Lietuvos Konstitucinio Teismo (byla Nr. 18/16) sprendimui, kuriame buvo išaiškinta, kad publikuojant mokslinius straipsnius negali būti suabsoliutinama, t.y. suteikiama pirmenybė vienai ISI (Information Sciences Institute) JAV įsikūrusiai privačiai duomenų bazei iš kitų.

Šio susitikimo pagrindas: 2010-03-04 LAMPSS kreipimasis į J.E. LR Prezidentę gerb. D. Grybauskaitę, kuriame buvo išreikštas susirūpinimas dėl Lietuvos Aukštojo mokslo padėties ir perspektyvų bei universitetuose dirbančių darbuotojų blogėjančių socialinių bei ekonominių sąlygų;

 

LAMPSS tarybos narys dr. doc. A. Stimbirys

 

 

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

LAMPSS rekvizitai

Kodas: 301572530
Teisinė forma: Profesinė sąjunga ar susivienijimas     
Registravimo data: 2008 m. vasario 29 d.
Banko sąskaita: LT747044090100632045
EL. paštas:
Tel. +370 699 12130
 Adresas: Donelaičio g. 73, 44029 Kaunas, Lietuva

Prisijungimas

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus (angl. cookies), kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.

Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo taisyklėmis.